prof. dr. osman müftüoğlu’nun sağlıklı, doğru, kolay zayıflama ve diyet yöntemleri

21 Ağustos 2017 | diyet

Sağlıklı kilo vermek için hem günlük kalori tüketiminizi azaltıp, günlük harcadığınız enerji miktarını artırın. Sadece gıda kısıtlaması yapmak etmez, çünkü bir süre sonra düşük kalorili beslenme sonucu, metabolizma yavaşlayarak daha zor kilo verir hale gelir.
¦ Eğer sürekli olarak kilo alıyorsanız diyete başlamadan önce, ilk etapta kilonuzu sabit tutmaya çalışın. En az 2-3 ay sabit kiloda kalmayı başarırsanız, ondan sonra diyete başlamanız daha doğru olur. Diyete başladığınız ilk hafta, vücut fazla suyunu da kaybedeceği için daha fazla kilo verir, fakat daha sonraki haftalarda kilo kaybetme hızı yavaşlar. Bu normal bir durumdur, üzülmeyin.
¦ Diyet yaparken ve diyetten sonra da, mutlaka üç ana öğün ve üç ara öğün yemelisiniz. Asla öğün atlamayın. Vücudu uzun süre aç bırakmak ve bu durumu alışkanlık haline getirmek metabolizma hızının yavaşlamasına sebep olur. Kahvaltısız güne başlamayın. Düzenli olarak öğlen ve akşam yemeği ve aralarda ara öğün yemelisiniz. Uzun süreli aç kalmalarda açlık kan şekeri düşer, metabolizma yavaşlar, halsizlik, üşüme, uyku gibi haller görülür.
¦ Tabağınızı çok doldurmayın ve yemek tenceresini yemek masasında bırakmayın, tencereyi kolay ulaşılamayacak bir yere koyun.


Yorum yap